Rady

Pierre Dukan odpovedá na vaše otázky

Pred pár dňami som mala v Paríži stretnutie so zakladateľom Dukanovej diéty Pierrom Dukanom a tak som vám cez facebook nechala odkaz, že sa ho môžete opýtať na veci, ktoré vám nie sú celkom jasné. Tu sú odpovede:

Pierre Dukan
Jana Schwarzová Svobodová :
Mňa by zaujímali 2 veci, na ktoré neviem nájsť jednoznačnú odpoveď (resp. odpovede sa líšia). Môže sa konzumovať kukuričná múka (kukuričný škrob) a za akých podmienok? A čo Seitan (pšeničné mäso)?

Pierre Dukan: « Kukuričný škrob síce môžete používať, ale je to len tolerovaná potravina, takže treba dodržiavať predpísané množstvo, a to 1 polievkovú lyžicu denne. Seitan je potrebné kvôli sacharidom obmedziť na maximálne 150 g denne, ale ak ste vegetariánka, tak môžete dennú dávku zvýšiť na 175 g.»

Vlasta Magnus Jurišová : Môže sa okrem olivového oleja konzumovať aj iný olej, napríklad repkový alebo kokosový olej ?

Pierre Dukan: « Áno, môžete denne skonzumovať 1 polievkovú lyžicu repkového alebo kokosového oleja. »

Ivana Laštiaková Vizárová a Agáta Bojtosová: Prečo sú reštarty oveľa ťažšie ako keď začíname po prvý raz držať Dukanovu diétu? Váha išla prvý krát dole oveľa rýchlejšie a teraz síce všetko dodržiavame, ale ide to už oveľa pomalšie. Je to vždy tak? Čo robiť?

Pierre Dukan: « Je to veľmi individuálne. Niektorý človek chudne aj počas reštartu tak rýchlo ako prvý krát, ale iný človek zasa nie. Čo však môžete urobiť je to, že budete piťviac vody (najmenej 2 litre denne) a viac sa pohybovať (najmenej 30 minút rýchlej chôdze denne).
Okrem toho môžete vyskúšať jednu vec. Dajte si počas 9 dní striedanie 2 bielkovinvé dni a 1 bielkovinovo-zeleninový deň. Toto treba dodržať 3 krát za sebou, teda aspolu 9 dní, ale určite nie viac, lebo by to už nefungovalo a ani by to nebolo zdravé. Je to len na občasné naštartovanie alebo ak idete napríklad niekde na svadbu a rýchlo sa potrebujete dostať do nejakých šiat. Je to výborné aj pri občasnej stagnácii váh. Treba si však uvedomiť, že je to len výnimočné, diétu takto určite nemôžete držať stále. »

Cukor ako jed

Rafinovaný cukor zohráva pri vzniku diabetu významnú úlohu.

Dlhé tisícročia sme sa bez neho zaobišli. Dnes si však svoj život bez cukru nedokážeme predstaviť, a to i napriek tomu, že nám jeho nadmerný príjem spôsobuje množstvo zdravotných problémov. Patrí medzi ne i cukrovka.

"Rafinovaný cukor zohráva pri vzniku cukrovky významnejšiu úlohu ako obezita."

 Delikatesa alebo zabijak?

Cukor bol v Európe dlho prakticky neznámou surovinou. Ešte v staroveku bol zriedkavou pochúťkou, ktorá sa objavovala iba na stoloch kráľovských rodín. Dlho sa dokonca používal na liečivé účely, napr. na zmiernenie trpkej chuti bylín. Prelom nastal až v 13. storočí, kedy sa cukor začal vyrábať komerčne, a najmä v 18. storočí s objavom rafinácie repného cukru. V druhej polovici 19. storočia bol už cukor významnou komoditou, keďže sa stal pôžitkovou surovinou nižších vrstiev. Vysoký obsah cukru vo väčšine dnešných potravín a negatívne zdravotné účinky bieleho cukru však spôsobili, že dnes sa cukor neoznačuje ako delikatesa, ale ako „zabijak“.

10 rád pred začiatkom diéty

Woman-eating-cake-jpgNevynechávajte tri hlavné chody, lebo telo potrebuje rovnováhu.

Neobmedzujte sa príliš, lebo je to najlepší spôsob ako diétu nevydržať.

Nejedzte stále to isté, lebo riskujete, že budete mať tejto diéty dosť jednoducho ju skončíte ešte pred dosiahnutím vášho cieľa.

Nedávajte si nereálny cieľ, lebo ho nedosiahnete znechutíte si vaše chudnutie.

Nemajte výčitky svedomia, ak sa vám stane, že diétu mierne porušíte, lebo výčitky znamenajú ukájanie svedomia niečím „dobrým“ neúspech diéty.

Nehrajte sa na samotára, lebo chudnutie je oveľa jednoduchšie, ak máte podporu rodiny alebo ak sa stanete členom diskusného fóra, na ktorom sa podelíte svoje pocity askúsenosti.

Hýbte sa čo najviac, lebo pohyb je vaším najlepším priateľom ak chcete schudnúť.

Nebuďte posadnutí váhou, nevážte sa každý deň, alebo nebodaj viac krát denne.

Neverte, že existuje zázračný liek, vďaka ktorému bez akejkoľvek snahy schudnete.

Dodržiavajte pravidlá Dukanovej diéty,to všetky štyri fázy, lebo vopačnom prípade nastane jojo efekt.

Rybami ku štíhlosti – aj mastnými.

mastne rybyNa Slovensku a v Čechách je ešte mnoho ľudí, ktorí jedia rybu len na Štedrý deň. Tento trend sa ale postupne mení a čoraz viac ľudí konzumuje ryby a morské plody. Ryby by sa mali objaviť na vašom stole najmenej dva razy do týždňa, nakoľko rybacie mäsko je najcennejšie. Je bohaté na kvalitné bielkoviny, tuky, vitamíny a minerálne látky a je ľahko stráviteľné. Ryby sú súčasťou aj tých najprísnejších redukčných diét, tak si ich určite pri Dukanovej diéte doprajte.

Môžem jesť mastné ryby ?

Často sa ma v mailoch pýtate, či môžete počas Dukanovej diéty jesť aj také tučné ryby ako je tuniak, sleď či makrela a vždy vám odpovedám, že áno. Aj keď tieto ryby obsahujú dosť veľa tuku, tak sa nemusíte obávať, že z nich priberiete.

Zadržiavanie vody v tele - nepriateľ chudnutia!

Každý z vás už asi počul o zadržiavaní vody v tele. Často krát čítam vo vašich mailoch, že sa vám nedarí chudnúť tak rýchlo ako by ste si to predstavovali, máte dojem, že vás zavodňuje a chceli by ste poradiť ako sa zbaviť tohto problému.

Môže zadržiavanie vody v tele brániť chudnutiu ? Odpoveď je áno. Ako na to, aby ste sa tohto nepríjemného problému zbavili a netrápili sa diétou bez uspokojujúcich výsledkov?

Ako nepribrať počas vianočných sviatkov

vianoce ako nepribratVianočné sviatky sú časom radosti a oddychu v kruhu najbližších, ale aj nekonečného maškrtenia.

Ako však zabrániť alebo aspoň zmierniť nepríjemné priberanie a tak sa vyhnúť novoročným výčitkám svedomia ?

Tí z vás, ktorí ste sa rozhodli striktne dodržiavať pravidlá Dukanovej diéty môžete čerpať recepty z mojej stránky a vianočnú vyprážanú rybu s falošným zemiakovým šalátom či vianočnú kapustnicu a upiecť si nespočetné množstvo sladkých zákuskov, ktoré nájdete v kategórii sladkosti. Tak predídete zbytočným sklamaniam a budete úspešne pokračovať v ďalšom boji s nadbytočnými kilogramami.

Dukanova diéta po pôrode

Stali ste sa mamičkou a neviete sa zbaviť nadbytočných kilogramov ?

KOJENIE A DUKANOVA DIÉTA

Ak kojíte svoje dieťatko, tak určite nezačínajte Dukanovu diétu prvou alebo druhou fázou, ale prejdite na obohatenú tretiu fázu diéty, tak ako je v prípade tehotenstva .

Tehotenstvo a Dukanova diéta

tehotensky testPráve ste sa dozvedela, že ste tehotná? Gratulujeme!

Teraz sa ale pravdepodobne v panike pýtate svojich blízkych alebo dievčat na diskusnom fóre čo robiť. Či prestať alebo pokračovať s diétou ?

Určite hneď nezačneme jesť za dvoch, ale sa radšej stravujeme dvakrát lepšie.
Stravovanie podľa princípov Dukanovej diéty je kompatibilné aj s tehotenstvom, len sa musí trochu upraviť. Ako na to ?

Zápcha pri diéte

Ohodnotiť túto položku
(13 hlasov)

zapcha 1Počas Dukanovej diéty sa vám môže stať, že budete mať dočasne problémy so zápchou. Nie je to pravidlo, nie každý má takéto sprievodné javy, ale vždy je lepšie byť v obraze, ak by sa aj vám stalo, že vás postihne takýto sprievodný jav, aby ste neboli prekvapení.

Nakupovanie počas diéty

Najväčším problémom pri diéte je to, že často sa snažíme niekoľko dní a potom zbadáme v chladničke alebo v skrinke niečo lákavé...

Vtedy sa nám ruka priblíži k „pokušeniu" a rozum hovorí neber si to, ale naša myseľ sa bije s rozumom a nakoniec sa vrhneme na sladké alebo slané pokušenie. Potom vždy nasledujú výčitky svedomia, ale to pozná každý z nás.


Väčšinu zakázaných potravín, na ktoré siahnete počas diéty máte doma.

Strana 1 z 2