Cukor máme radi, pretože nám chutí. Sladká chuť nám spôsobuje pôžitok, no cukor vyhľadávame aj preto, že nám „dodáva energiu“ a „zlepšuje“ náladu. Už od malička deti dostávajú sladkosti za odmenu, študenti si zase čokoládou dotujú „nervy“ pred skúškami, no maškrtami sa odmeňujú aj dospelí. Vedeli ste o tom, že cukor nájdete vo väčšine potravín, dokonca aj v alkohole, salámach, či v iných „slaných“ jedlách?
Ktorý je škodlivejší?
Nie každý cukor je však rovnako škodlivý. Pre zdravie sú škodlivejšie tzv. monosacharidy (jednoduché cukry). Majú vysoký glykemický index - hoci nám rýchlo dodajú energiu, rýchlo po nich vyhladneme a navyše z nich priberáme. Príkladom je priemyselne spracovaný biely cukor, ktorý pri výrobe navyše stráca všetky hodnotné živiny. O niečo nižší glykemický index a vyšší obsah minerálov ako biely repný cukor má hnedý trstinový cukor. Med je síce vysoko energetický, ale je aj nutrične hodnotnejší. Namiesto priemyselne spracovaného cukru je vždy lepšie uprednostniť napríklad ovocie, zeleninu, sirupy (špaldový, agávový a i.), či steviu.
Zlodej vitamínov a minerálov
Biely cukor, ktorý tak dôverne poznáme z bežného života, je v podstate chemikáliou, ktorá je pre ľudské telo cudzorodá. Kým cukor prítomný v ovocí a zelenine dokáže náš organizmus odbúrať pomerne ľahko, s chemicky modifikovanými molekulami rafinovaného cukru sa musí popasovať. Potrebuje k tomu nepretržitý prísun vitamínu B1 a iných vitamínov, ktoré organizmus pokrýva z vlastných zdrojov. V prípade nadmernej konzumácie cukru sa zásoby môžu vyčerpať.
Čo spôsobuje cukor
Z ďalších zdravotných ťažkostí, ktoré sa s cukrom spájajú, možno okrem únavy a energetických výkyvov spomenúť oslabenie imunity (denná konzumácia 100 g bieleho cukru znižuje odolnosť organizmu až o 40%), stomatologické problémy, prekyslenie organizmu, chyby kostnej štruktúry a riziko osteoporózy.
Prispieva k vzniku cukrovky
Cukor prispieva k vzniku kardiovaskulárnych chorôb, môže sa podieľať na vzniku rakoviny a má nepriaznivý efekt na endokrinologický systém. Výskumy, ktoré v 175 krajinách mapovali súvislosť medzi spotrebou cukru a vznikom cukrovky, dokazujú, že prvoradou príčinou vzniku ochorenia nie je obezita, ale „prehnane sladký“ život.
Deti závislé na cukre
Pred nežiaducimi účinkami cukru, žiaľ, nie sú uchránené ani deti. Podľa výskumov na univerzite v Yale môžu byť sladkosti príčinou porúch správania a koncentrácie. Nadmerné množstvo cukru stimuluje v organizme zvýšenú produkciu adrenalínu, čo vyvoláva stav hyperaktivity, z ktorej môže neskôr vzniknúť aj agresivita.
Prekabáťte chuť na sladké
V súvislosti s cukrom odborníci hovoria o vzniku chuťovej závislosti. Riešením však nemusí byť úplné vylúčenie cukru. Skúste deťom i sebe rafinovaný cukor nahradiť cukrami z prírodných zdrojov.
Ako maškrtiť, a pritom znižovať príjem cukru
Aby ste si zachovali pôžitok zo sladkej chuti a zároveň chránili svoje zdravie, môžete použiť množstvo drobných trikov.
Kombinujte!
Nájdite si niečo sladké a zdravé. Z ovocia a mandlí sa nasýtite oveľa skôr, telu dodáte vitamíny a potlačíte túžbu po sladkom.Â
Všetko s mierou!
Vyberajte si kvalitné sladkosti v menšom balení, ktoré neobsahujú vysoký podiel cukru.
Neodmeňujte deti sladkosťami!
Odmeňovaním sladkosťami deťom užÂ v útlom veku vytvárate zlé návyky. Namiesto čokolády či keksíkov radšej uprednostnite ovocie alebo oriešky.
Detoxikácia od cukru
Pre odvážnych dospelých je prospešná úplná diéta od cukru. Hoci budú počiatočné dni pomerne náročné, po dvoch – troch dňoch chuť na sladké výrazne klesne.
Nahrádzajme cukor všade, kde sa to dá
V súčasnosti už existuje pestrá ponuka prirodzených náhrad cukru. Počas varenia a pečenia ich môžete používať rovnako jednoducho ako kryštálový cukor, a nie sú škodlivé.