Rady
Chyba
 • JUser: :_load: Nemôžem načítať užívateľa s ID: 45

Zadržiavanie vody v tele - nepriateľ chudnutia!

Ohodnotiť túto položku
(21 hlasov)

Každý z vás už asi počul o zadržiavaní vody v tele. Často krát čítam vo vašich mailoch, že sa vám nedarí chudnúť tak rýchlo ako by ste si to predstavovali, máte dojem, že vás zavodňuje a chceli by ste poradiť ako sa zbaviť tohto problému.

Môže zadržiavanie vody v tele brániť chudnutiu ? Odpoveď je áno. Ako na to, aby ste sa tohto nepríjemného problému zbavili a netrápili sa diétou bez uspokojujúcich výsledkov?

Zadržiavanie vody v organizme nie je nejaký závažný zdravotný problém, ale vie poriadne znepríjemniť život. Ťažkosti mávajú väčšinou ženy pred menštruáciou – ide o tzv. predmenštruačný syndróm. Začína sa to sedem až štrnásť dní pred nástupom menštruácie, keď sa u mnohých žien znižuje hladina progesterónu a ďalších hormónov zodpovedných za spravovanie vody a soli v našom tele. V tomto období sa všemocnej úlohy ujme estrogén, ktorý tkanivám rozkáže nasávať vodu tak ako to robí napríklad klasická špongia. Za normálnych okolností dokáže tento stav regulovať progesterón, ale pred menštruáciou je jeho funkcia oslabená a tak sa nemá kto postarať o odčerpanie nadbytočnej vody. Výsledkom sú niekedy aj 3 až 4 kilogramy navyše na vašej váhe a „predinfarktové stavy“, kedy sa pýtate samej seba, že kde ste urobila chybu a čo ste zjedla také, čo ste nemala. Voda v tele sa môže zadržiavať aj pri hormonálnej liečbe, alebo príčinou môže byť aj niektorá antikoncepcia, či prejav choroby (vysoký krvný tlak, kardiovaskulárne a ľadvinové poruchy).

Ako spoznáme, že je naše telo zavodnené ?

Organizmus dospelého človeka je z veľkej časti vytvorený z vody, ktorá sa vyskytuje v cievach a v medzibunkovom priestore.

Pri nadmernom zadržiavaní vody v tele často trpíme opuchmi tváre, najmä očí a nôh v členkoch. Máme pocit, že sa naše telo premenilo na veľký balón naliaty vodou. Príčinou je nedostatočná činnosť obličiek a následné ukladanie solí do tkanív ktoré vodu v tele zadržujú. Ďalším varovným signálom zavodnenia je i pomarančová koža, teda celulitída.

To, že naše telo obsahuje viac vody ako by to bolo potrebné zistíte aj vďaka niektorým digitálnym váham, ktoré disponujú aj funkciou analýzy zloženia tela. Údaj sa zobrazuje väčšinou v percentách a nemali by ste prekročiť 50-60 percent.

Ďalšou príčinou je nesprávne stravovanie, ak konzumujete príliš veľa potravín s nadmerným množstvom soli, ktorá viaže vodu v tele. Na dochutenie vášho jedla používajte skôr bylinky, ktoré okrem toho, že sú zdravé, pomáhajú telo odvodniť.

Ak zbožňujete slané jedlá, tak aj v tomto prípade je riešenie. Zožeňte si v obchode so zdravou výživou soľ s nízkym obsahom sodíka.

Do vášho jedálneho lístka by ste mali zaradiť koreňovú zeleninu ako petržlen, zeler, mrkvu, bielu reďkovku, chren, šalotku, špargľu, ale aj uhorky kapustu a listovú zeleninu.

Vyhľadávajte potraviny bohaté na draslík, ktoré pôsobia proti sodíku a pomáhajú regulovať množstvo vody v tele. Draslík nájdete napríklad v cibuli a brokolici.zadrziavanie vody v tele

Ovsené otruby vďaka vysokému obsahu vlákniny podporuje činnosť tráviaceho systému a močových ciest tým, že účinne odvodňujú organizmus.

Ďalším prvkom, ktorý hrá veľkú úlohu v udržiavaní správnej hydratácie je vápnik. Ten nájdete predovšetkým v mliečnych výrobkoch. Tie však v prípade tvrdých syrov môžu byť príliš slané, tak sa radšej orientujte na jogurty, tvaroh, žervé a podobne.

Určite si mnohí z vás povedali, že ak zadržiavajú vodu v tele, tak jednoducho budú menej piť a problém sa upraví sám. Opak je však pravdou! Každý deň by ste mali prijať minimálne 2 litre tekutín, ale správnych tekutín. Odporúčaná je najmä čistá voda a bylinkový čaj (vynikajúci je napríklad feniklový). Vyhýbajte sa vysoko mineralizovaným minerálnym vodám, ktoré v tele vodu zadržiavajú. Vhodné sú len tie, ktoré majú označenie na obale, že sú s nízkym obsahom sodíka, teda obsahujú menej ako 1-1,5 g soli.

Ešte predtým ako sa naplašíte a vyhľadáte pomoc lekára sa presvedčte, že príčinou zavodnenia nie je už spomínaná menštruácia alebo nesprávne stravovanie. Nestačí však len nesoliť, ale sa treba vyhýbať aj potravinám, ktoré obsahujú veľa soli a teda celkovo trošku upraviť vašu stravu a pravidelne sa pohybovať.

5 komentáre

 • Odkaz na komentáre Helena
  Helena Post 12.04.2013 in 11:04h
  Ahoj Broňo,
  též jsem z ČR a mohu jen potvrdit slova napsaná výše.... u nás opravdu není nic tak perfektně udělaného jako Tvé stránky s recepty a návodem jak tuto bezvadnou dietu nastartovat a dále pak dodržovat. Dovolím si zde Ti jménem nás všech DUKANEK z ČR VŘELE PODĚKOVAT.
  Maličko tu na sebe prozradím... ze zdravotních důvodů jsem od lékaře dostala název této diety a tak začal můj boj s kg.... držím ji 35 dní a mám dole již 18kg. Možná to není až tak závratný úbytek, ale vzhledem k mému věku a sedavému zaměstnání jsem na sebe pyšná... raduji se pokud každé ráno zjistím na váze úbytek 0,5kg. Chodím si sem k vám všem pro podporu, abych to dotáhla až do vysněného konce a lépe se mi chodilo. V současné době jsem po operaci jednoho kolene a druhé mne čeká na podzim. Věřím, že i díky vašim receptům to vše zvládnu.
  S pozdravem a velikými díky přeji všem, aby vydrželi i když zrovna pár dní žádný úbytek na váze není :-)
  PS: pokud existují ještě jiné stránky než tyto co jsem našla - mohla bych poprosit na jejich odkaz?
  Helena
 • Odkaz na komentáre Lucia Martinková
  Lucia Martinková Post 04.03.2013 in 12:39h
  Dobrý deň, chcela by som sa opýtať či sa nedá zohnať original dukanov chlebík. A ak ano či ho budeme mocť kupiť aj vo Vašom eshope. Ďakujem Lucia
 • Odkaz na komentáre Alena
  Alena Post 09.02.2013 in 20:10h
  som tu?
 • Odkaz na komentáre Broňa
  Broňa Post 20.01.2013 in 19:22h
  Ahoj Verka,
  ďakujem za tvoje milé slová. Som rada, že sa ti stránka páči a verím, že tu nájdeš stále niečo, čo ťa bude zaujímať. Áno stránku som robila sama (trochu mi technicky pomáhal aj manžel) a sama aj píšem články na stránku. Budem sa snažiť stránku neustále obohacovať novými informáciami, ktoré by vám mohli pomôcť v chudnutí. Teraz sa chystám napísať niečo zo skúseností zo 4.fázy, lebo "staršie" Dukanky a Dukani si už len kilogramy udržiavajú a nie vždy je to jednoduché.
  Prajem ti veľa úspechov v chudnutí !
  Broňa.
 • Odkaz na komentáre vera merklova
  vera merklova Post 20.01.2013 in 17:19h
  dobry den,
  nevím,kdo udelalal tyto stranky/brona?/,ale jsou super,zde se dozvite vse,jsem z ceske republiky a nikde jsem nic tak dokonaleho nenasla,tak vam aspon touto cestou chi moc podekovat
  v.merklova hradec kralove,cesko
Pre písanie komentárov sa prihláste