4 fázy Dukanovej diéty

1.fáza - útočná

Ohodnotiť túto položku
(283 hlasov)

Táto fáza diéty je veľmi motivujúca, nakoľko vidíte ručičku váhy klesať smerom nadol veľmi rýchlo.

Dĺžka prvej fázy závisí od hmotnosti, ktorej sa chcete zbaviť.

Ak je to menej ako 5 kg, mala by trvať 2 dni, ak je to medzi 5 a 10 kg - 3 dni. Ak je váš úmysel schudnúť 20 kg - fáza trvá 5 dní a ak viac ako 20 kg - zotrvajte v nej aspoň 7 dní. Nikdy však neprekračujte 10 dní.

Môžete jesť len bielkoviny: chudé teľacie alebo hovädzie mäso, chudú hydinu a ryby, sójový syr Tofu, cestoviny Shirataki,(viď. zoznam povolených potravín). Jediné povolené ovocie je sušené ovocie GOJI, a to 1 PL denne. Mäso sa nesmie vyprážať, ale grilovať, variť na vode alebo piecť. Ak sa rozhodnete pre vajíčka, máte dve možnosti:ak jete iba vaječné bielka, môžete ich zjesť koľko len chcete, ale ak sa rozhodnete pre mix bielkov a žĺtkov, sú obmedzené na 4 týždenne (maximálne 7 týždenne, ak nemáte problémy s cholesterolom).

pitný režim

Veľmi dôležitý je pitný režim, treba piť aspoň 2 l tekutín denne, ideálne sú však až 3 litre tekutín. Najlepšia je nesýtená minerálna voda a čaj, ale môžete aj napr. light nápoje typu coca cola (tento nápoj môže pomôcť ak máte často chuť na sladké).

Nezabudnite sa zásobiť aj komplexnými vitamínmi

s minerálmi kvôli nedostatku vitamínov najmä na začiatku diéty počas bielkovinových dní.

certifikovane ovsene otrubyVeľmi dôležité sú pri Dukanovej diéte ovsené otruby, ktoré zachytávajú tuky a cukry prostredníctvom beta-glukánovej molekuly. Odporúčané množstvo je 1 a pol polievkovej lyžice až 2 lyžice denne. Konzumovať viac ako 2 lyžice v prvých dvoch fázach diéty je síce zdravé, ale kalorické, takže pozor na množstvá !

Francúzsky lekár Pierre Dukan odporúča jesť jedine mleté ovsené otruby v strednej veľkosti (bis), 6 krát preosiate. Táto kombinácia sa označuje ako trieda M2bisB6. Doktor Dukan upozorňuje, že nie všetky ovsené otruby sú účinné pri diéte. Jemne mleté ovsené otruby sú neúčinné a príliš hrubo pomleté zasa úplne nevhodné.

Ovsené otruby značky Dukan, triedy M2bisB6 nájdete v našom obchode ww.dieta-shop.com

V tejto fáze treba dodržiavať iba jednu vec všetko, čo je povolené môžete jesť bez obmedzenia. Ostatné potraviny radšej zabudnite, že existujú.

Útočná fáza je pre vaše telo veľkým prekvapením, a tak sa bude musieť prispôsobiť novému spôsobu stravovania.

Kedy začať ? Začať s novou diétou je najlepšie na začiatku víkendu, kedy nemáte toľko povinností ako cez pracovný týždeň. Určite pocítite pocit obmedzenia z toho, že nemôžete jesť všetky potraviny, na ktoré ste boli zvyknutí. Aby ste si uľahčili takýto spôsob frustrácie, snažte sa naplniť vašu chladničku čo najväčším množstvom povolených potravín. Pokúste sa nahradiť kvalitu – kvantitou, keďže môžete jesť bez obmedzenia.

Hlavne sa nedajte odradiť a pokračujte 2.fázou, ktorá je oveľa príjemnejšia, lebo budeme môcť ku bielkovinám jesť aj zeleninu.

Veľa šťasia !

13 komentáre

 • Odkaz na komentáre Lentilka
  Lentilka Post 08.05.2013 in 11:55h
  Uz vela krat som citala tuto stranku a dnes sa pustam do prvej fazy. Mam ale otazku, nad ktorou dost dlho rozmyslam. Pitny rezim ma netrapi, lebo pijem denne 3-4l tekutin, ci caj, ci voda, ale je tam napisane, ze mozem v tejto faze jest kolko chcem toho, co je povolene. Teda mozem jest tofu na cibulke aj 10x za den?? Lebo podla jedalnicka by som urcite bola za chvilu hladna a neviem, ci by to malo nejaky efekt. Skor by to bolo neskutocne utrpenie. Dakujem za odpoved.
 • Odkaz na komentáre hnedooka
  hnedooka Post 09.04.2013 in 13:15h
  ja som sa chcela spitat ci ked si budem upravovat mäso možem použit olibový olej ?
 • Odkaz na komentáre zuzana1
  zuzana1 Post 26.03.2013 in 15:48h
  v prvej faze mozem jest aj rožky a chlieb ? dakujem za odpoved
 • Odkaz na komentáre Broňa
  Broňa Post 20.01.2013 in 19:50h
  Pierre Dukan hovorí len celkovo o tekutinách, nie o pití čistej vody z vodovodu a ja sa tiež prikláňam k tomuto názoru, že radšej piť to, čo človeku chutí ako sa nasilu nalievať čistou vodou z vodovodu. Ak má niekto rád čistú vodu z vodovodu, tak je to samozrejme najlepšie a najlacnejšie. Je však mnoho ľudí, ktorí obyčajnú vodu jednoducho nevypijú a často dostávam maily, kde sa ma Dukanky a Dukani pýtajú ako a čím môžu nahradiť čistú vodu a potešia sa správe, že môžu piť napr. aj čaj alebo coca-colu light. Okrem vody je výborný na chudnutie hlavne zelený čaj, lebo obsahuje látky, ktoré povzbudzujú metabolizmus a s rýchlejšie pracujúcim metabolizmom ide chudnutie rýchlejšie. Najlepšie je ho popíjať počas jedla, vďaka čomu si nebude telo ukladať tuky. Čo sa týka coca-coly light alebo zero, tak ju Dukan odporúča na spestrenie a oklamanie tela hlavne tým ľuďom, ktorí nevydržia bez sladkého.
 • Odkaz na komentáre zorro
  zorro Post 20.01.2013 in 01:52h
  s tymi tekutinami je to dost nepresne. za pitny rezim sa povazuje pitie cistej vody z vodovodu (samozrejme sa kvalita meni na zaklade zdroja), lebo tej sa u nas nic nevyrovna. caj urcite nie, pretoze voda je destilovana a uz vobec nie akekolvek limonady ci mineralky. stolnu vodu si u nas malokto kupuje, od tej su zavisli iba ti, co nemaju zavadenu kanalizaciu. my sme vsak na tom ovela lepsie ako niektore ine krajiny, kde im tecie z kohutika iba uzitkova voda...
Pre písanie komentárov sa prihláste