4 fázy Dukanovej diéty

1.fáza - útočná

Ohodnotiť túto položku
(281 hlasov)

Táto fáza diéty je veľmi motivujúca, nakoľko vidíte ručičku váhy klesať smerom nadol veľmi rýchlo.

Dĺžka prvej fázy závisí od hmotnosti, ktorej sa chcete zbaviť.

Ak je to menej ako 5 kg, mala by trvať 2 dni, ak je to medzi 5 a 10 kg - 3 dni. Ak je váš úmysel schudnúť 20 kg - fáza trvá 5 dní a ak viac ako 20 kg - zotrvajte v nej aspoň 7 dní. Nikdy však neprekračujte 10 dní.

Môžete jesť len bielkoviny: chudé teľacie alebo hovädzie mäso, chudú hydinu a ryby, sójový syr Tofu, cestoviny Shirataki,(viď. zoznam povolených potravín). Jediné povolené ovocie je sušené ovocie GOJI, a to 1 PL denne. Mäso sa nesmie vyprážať, ale grilovať, variť na vode alebo piecť. Ak sa rozhodnete pre vajíčka, máte dve možnosti:ak jete iba vaječné bielka, môžete ich zjesť koľko len chcete, ale ak sa rozhodnete pre mix bielkov a žĺtkov, sú obmedzené na 4 týždenne (maximálne 7 týždenne, ak nemáte problémy s cholesterolom).

pitný režim

Veľmi dôležitý je pitný režim, treba piť aspoň 2 l tekutín denne, ideálne sú však až 3 litre tekutín. Najlepšia je nesýtená minerálna voda a čaj, ale môžete aj napr. light nápoje typu coca cola (tento nápoj môže pomôcť ak máte často chuť na sladké).

Nezabudnite sa zásobiť aj komplexnými vitamínmi

s minerálmi kvôli nedostatku vitamínov najmä na začiatku diéty počas bielkovinových dní.

certifikovane ovsene otrubyVeľmi dôležité sú pri Dukanovej diéte ovsené otruby, ktoré zachytávajú tuky a cukry prostredníctvom beta-glukánovej molekuly. Odporúčané množstvo je 1 a pol polievkovej lyžice až 2 lyžice denne. Konzumovať viac ako 2 lyžice v prvých dvoch fázach diéty je síce zdravé, ale kalorické, takže pozor na množstvá !

Francúzsky lekár Pierre Dukan odporúča jesť jedine mleté ovsené otruby v strednej veľkosti (bis), 6 krát preosiate. Táto kombinácia sa označuje ako trieda M2bisB6. Doktor Dukan upozorňuje, že nie všetky ovsené otruby sú účinné pri diéte. Jemne mleté ovsené otruby sú neúčinné a príliš hrubo pomleté zasa úplne nevhodné.

Ovsené otruby značky Dukan, triedy M2bisB6 nájdete v našom obchode ww.dieta-shop.com

V tejto fáze treba dodržiavať iba jednu vec všetko, čo je povolené môžete jesť bez obmedzenia. Ostatné potraviny radšej zabudnite, že existujú.

Útočná fáza je pre vaše telo veľkým prekvapením, a tak sa bude musieť prispôsobiť novému spôsobu stravovania.

Kedy začať ? Začať s novou diétou je najlepšie na začiatku víkendu, kedy nemáte toľko povinností ako cez pracovný týždeň. Určite pocítite pocit obmedzenia z toho, že nemôžete jesť všetky potraviny, na ktoré ste boli zvyknutí. Aby ste si uľahčili takýto spôsob frustrácie, snažte sa naplniť vašu chladničku čo najväčším množstvom povolených potravín. Pokúste sa nahradiť kvalitu – kvantitou, keďže môžete jesť bez obmedzenia.

Hlavne sa nedajte odradiť a pokračujte 2.fázou, ktorá je oveľa príjemnejšia, lebo budeme môcť ku bielkovinám jesť aj zeleninu.

Veľa šťasia !

13 komentáre

 • Odkaz na komentáre Nataša
  Nataša Post 05.07.2014 in 14:10h
  dievčata verim Dukanovej diete ,moj vnuk zhodil 54 kilov a začala som ju aj ja za tri tyždne mam dole 9 kilov ,odporučam všetkym
 • Odkaz na komentáre Nataša
  Nataša Post 05.07.2014 in 14:10h
  dievčata verim Dukanovej diete ,moj vnuk zhodil 54 kilov a začala som ju aj ja za tri tyždne mam dole 9 kilov ,odporučam všetkym
 • Odkaz na komentáre Nataša
  Nataša Post 05.07.2014 in 14:09h
  dievčata verim Dukanovej diete ,moj vnuk zhodil 54 kilov a začala som ju aj ja za tri tyždne mam dole 9 kilov ,odporučam všetkym
 • Odkaz na komentáre Broňa
  Broňa Post 31.10.2013 in 13:12h
  Stela, úbytok 1 kg za 2 dni je akurátny, málokto chudne rýchlosťou 1 kg za deň a nie je to veľmi zdravé. Neviem koľko budem držať prvú fázu diéty, ale za týždeň 1.fázy je úbytok v priemere okolo 3,5 kg. Môže to byť ale aj viac, aj menej. Všetko závisí od tvojho metabolizmu. Držím palce! Pokračuj ďalej, nedaj sa odradiť.
 • Odkaz na komentáre Stela
  Stela Post 13.10.2013 in 23:33h
  Zdravim
  Zacala som tuto dietu pred 2 dnami.
  Ale na vahe sa pohlo iba 1 Kg dole
  Neviem co robim zle
  Lebo pinem dostvoy a rezepty mam od tejto stranky
  Pohyb tiez
  Samozrejme nejem v rovnakych intervaloch ale asi tak 5 jedal ale v malych mnozstvach
  Moze mi niekto pomoct
  Dakujem
 • Odkaz na komentáre elvie
  elvie Post 09.09.2013 in 11:03h
  Pekný deň Broňa... ja by som sa chcela tiež spýtať tak ako Dukanka- Lentilka........ ako je to s tým jedlom v prvej fáze... Ďakujem za odpoveď... Elvie
 • Odkaz na komentáre Petrita
  Petrita Post 28.07.2013 in 17:47h
  Dobrý deň,chcem sa spýtať či môžem začať s dukankou,ked som 7 týždňou po pôrode a plne dojčím maličkého.Či mi nehrozí strata mliečka.Ďakujem moc
 • Odkaz na komentáre Amy
  Amy Post 19.06.2013 in 00:12h
  len taká otázka,počas druhej fázy mám priamo striedať bielkovinový a bielkovinovo-zeleninový?
  napr pondelok bielkovinový a utorok už aj so zeleninkou?
Pre písanie komentárov sa prihláste